Choď na obsah Choď na menu
 


ARS 9104

 

 • Typ reprosústavy: ARS 9104
 • Osadenie: ARN 5604; ARV 165
 • Impedancia [Ohm]: 4
 • Maximálny štandardný príkon [W]: 15
 • Kmitočtový rozsah [Hz]: 60 – 16 000
 • Rozmery [mm]: 288 x 216 x 188 (v x š x h)
 • Vnútorný objem [l]: cca 7
 • Typ ozvučnice: uzavretá
 • Hmotnosť [kg]: 6
 • Tlmenie: tlmiace rúno
 • Výroba: 80. roky a začiatok 90. rokov 20. storočia

 

Vyrábala Tesla Valašské Meziříčí v druhej polovici 80. rokov a začiatkom 90. rokov 20. storočia.

 

ARS 9104 je kompaktná dvojpásmová reproduktorová sústava triedy Hi-Fi, vhodná na kvalitnú reprodukciu hudby a reči v interiéri. Je určená na priame pripojenie k nízkoohmovým výstupom zosilňovačov (4Ω).

 

Reproduktorovú sústavu ARS 9104 tvorí hlbokotónový reproduktor ARN 5604 (prípadne ARN 5604B), určený na prenos nízkych a stredných kmitočtov, kónický oválny vysokotónový reproduktor ARV 165, určený na prenos vysokých kmitočtov a drevená uzavretá nerozoberateľná ozvučnica.

 

Bočné steny, zadná, spodná a vrchná stena ozvučnice sú zhotovené z drevotrieskových dosiek s hrúbkou 12 - 13 mm, predná stena má hrúbku 18 mm. Do nej sa pomocou štyroch plastových západiek uchytáva odnímateľný ochranný rám s čiernou priezvučnou syntetickou  tkaninou. Reproduktorová sústava ARS 9104 sa vyrábala nastriekaná buď čiernou alebo sivou (striebornou) farbou. Okrem toho existujú dve verzie uchytenia prednej steny – väčšinou je predná stena vsadená do drážky medzi spodnú, vrchnú a bočné steny, ktorých hrany ju presahujú. Táto verzia je lepšia. Najnovšie série totiž majú prednú stenu k ostatným stenám iba spredu priloženú na pokos. Tu však vplyvom vlhka alebo zvýšenej námahy môže prísť k praskaniu týchto spojov a kozmetickým vadám, vo vážnejších prípadoch k oddeľovaniu prednej steny a vzniku škár a netesností.

 

Reproduktory sú k prednej stene pripevnené zvonku, styčné plochy sú utesnené prúžkami molitanového tesnenia. Hlbokotónový reproduktor je do prednej steny zapustený. Vysokotónový reproduktor je do prednej steny zapustený tiež, ale je namontovaný v špeciálnom plastovom dielci, pretože bez neho je tento spôsob montáže nerealizovateľný (priemer feritového magnetu je väčší, než šírka koša). Vnútro ozvučnice je vyplnené tlmiacim rúnom. Frekvenčná výhybka 12 / 12 dB / oct je zvnútra pripevnená k zadnej stene. Reproduktory sú zapojené so zhodnou polaritou.

 

Pripojovací kábel nie je pevnou súčasťou sústavy, zapája sa pomocou reproduktorovej DIN zásuvky na zadnej stene.

 

Odporúčaná údržba: Kontrola / výmena kondenzátorov.

 

 

UPOZORNENIE: Reproduktorová sústava typu ARS 9104 v čiernom prevedení má úplne rovnaký vzhľad ako typ ARS 9208 a veľmi podobný vzhľad ako typ 1PF 067 76 a preto často dochádza k ich zámenám. Treba však brať do úvahy, že typy ARS 9208 a 1PF 067 76 majú impedanciu 8Ω - mali by sa pripájať predovšetkým k zosilňovačom s výstupnou impedanciou 8Ω, ale v prípade nutnosti je možné pripojiť ich aj k zosilňovačom s impedanciou 4Ω (budú hrať iba tichšie, s nižšou účinnosťou, ale poškodenie reproduktorov ani zosilňovača z tohto dôvodu nehrozí), zatiaľ čo ARS 9104 má impedanciu 4Ω a musí sa pripájať iba k zosilňovačom s výstupnou impedanciou 4Ω (po pripojení k zosilňovaču s výstupnou impedanciou 8Ω môže prísť k preťaženiu a poškodeniu alebo zničeniu takéhoto zosilňovača, ak nie je proti tomu chránený). Preto treba týmto zámenám predchádzať, typy spomenutých reprosústav starostlivo rozlišovať a pripájať ich len k zosilňovačom s patričnou impedanciou.

 

 

Podmienky na prevádzku:

 

 • Teplota prostredia: cca 10 – 35 ˚C
 • Vlhkosť vzduchu: 40 – 70 %

 

 

 

01n.jpgSivé, resp. strieborné prevedenie ARS 9104. Látka bola vždy len v čiernej farbe.

 

 

 

 

 

 

02n.jpgARS 9104 bez rámu, s prednou stenou vsadenou do drážky.

 

 

 

 

 

 

 

03n.jpgNajnovší model hlbokotónového reproduktora ARN 5604 s veľkým vrchlíkom a gumovým závesom uchyteným na membránu spredu. Dovnútra ARS 9104 sa dá dostať len po jeho odmontovaní; sústava totiž nemá odnímateľnú zadnú stenu.

 

 

 

 

04n.jpgVysokotónový reproduktor ARV 165 namontovaný v prednej stene v zapustenom plastovom dielci. Ako bolo už spomenuté, veľký priemer magnetu zabraňuje montáži samotného feritového ARV 165 spredu, na rozdiel od ARV 081 s malým AlNiCo magnetom, ktorý takýto dielec na montáž spredu nepotrebuje.

 

 

 

05n.jpgZadná strana ARN 5604. Vnútro ozvučnice je vyplnené tlmiacim rúnom.

 

 

 

 

 

 

06n.jpgZadná strana ARV 165, vyrobeného v roku 1988...

 

 

 

 

 

 

 

07n.jpg... presnejšie vo februári 1988.

 

 

 

 

 

 

 

08n.jpgPertinaxová doska s komponentmi výhybky. Elektrolytické kondenzátory v modrej fólii a zvitkové kondenzátory "hovňáky" si zaslúžia pozornosť, prípadne výmenu za nové MKT / MKP.

 

 

 

 

 

09n.jpgTypový štítok na zadnej stene.

 

 

 

 

 

 

a_9104_schema.pngSchéma zapojenia.