Choď na obsah Choď na menu
 


Oprava malého ARZ

Táto oprava sa udiala za tmavého upršaného dňa, kedy bolo nutné počas celého dňa svietiť. Preto fotografie nie sú nejako extra kvalitné. Ani môj zrak už nie je taký, ako kedysi - pri umelom osvetlení je už ťažšie zaostriť na mrňavé detaily... Napriek tomu som si na to trúfol a risk sa vyplatil. Ale s takým miniatúrnym reproduktorom je to strašná piplačka.

 

01.jpgJedná sa o spredu čiernený textilný ARZ 369 z roku 1969. Perfektný reproduktor, ktorý veľmi výrazne predbehol dobu. No nie každý to dokáže oceniť - tento reproduktor bol roky skladovaný vo vlhku a prachu. V dôsledku vlhkosti sa zdeformovala stredička a celý kmitací systém vtlačila dovnútra. Okrem toho, že zadŕhal a bol nepoužiteľný, v textilnom závese vznikli zhyby a preliačeniny, ktoré už nikdy nepôjdu vyrovnať na 100%.

 

02.jpgAj na nálepke typového označenia sa očividne prejavila vlhkosť. Opečiatkovanie výrobným kódom sa vo výrobe nejako nevydarilo - namiesto celého kódu sa orazila len jedna čiarka. Dotyčný pracovník mal na opätovné opečiatkovanie na koši asi málo miesta alebo málo času :-) Ale keďže ide o spredu čiernený textilák, malo to byť buď RK alebo RL (apríl alebo máj 1969).

 

03.jpgPo vybratí kmitacieho systému. Cievka má priemer 19 mm.

 

 

 

 

 

04.jpgPrevŕtaný pólový nástavec zvnútra a vzduchová medzera. V nej bolo niekoľko väčších nečistôt.

 

 

 

 

05.jpgImpregnovanie vlhkom vydutej stredičky tradičným duvilaxovým roztokom.

 

 

 

 

 

06.jpgNovo naimpregnovaná a vylisovaná stredička. Pretože na tento rozmer som nemal lisovací prípravok, udialo sa to v provizórnych podmienkach, nie príliš vhodných na fotografovanie :-) . Dôležitý je výsledok, a ten už na fotografovanie vhodný je.

 

 

07.jpgVsadený a vycentrovaný kmitací systém pred definitívnym vybratím strediaceho prípravku.

 

 

 

 

08.jpgNavlečenie gumových priechodiek, zatlačenie do výrezov a pájkovanie prívodov. Hneď potom prebehla skúška - úspešná. Ešte bez nalepeného vrchlíka zahral skladbu, ktorá sa názvom perfektne hodila na túto príležitosť (Bee Gees - You Win Again).

 

 

09.jpgVycentrovaná cievka vo vzduchovej medzere. Textilný záves je síce kozmeticky poškodený dlhoročným deformovaním, ale spolu s nanovo impregnovanou stredičkou drží cievku spoľahlivo v správnej polohe.

 

 

 

10.jpgDefinitívna podoba po nalepení vrchlíka. Zapojil som ho, preladil rádio na inú stanicu a nebudete mi veriť, čo tam práve hralo. Znova Bee Gees - You Win Again :-) . Vážne!

 

 

 

 

© Peter K., 2016