Choď na obsah Choď na menu
 


ARS 744

 • Typ reprosústavy: ARS 744
 • Osadenie: 2x ARZ 668, ARE 467, ARV 081
 • Typ ozvučnice: uzavretá
 • Vnútorný objem [l]: 37; čistý spoločný pracovný priestor hlbokotónových reproduktorov cca 35 l*
 • Vonkajšie rozmery v/š/h [mm]: 630 / 360 / 250
 • Impedancia sústavy [Ω]: 4
 • Maximálny príkon [W]: 25
 • Udávaný frekvenčný rozsah [Hz]: 50 - 18 000
 • Tlmenie: vata
 • Hmotnosť [kg]: cca 15
 • Výroba: cca 1968 - 1973

 

*približný vnútorný objem ozvučnice po odrátaní celkového objemu pracovného priestoru reproduktora ARE 467 a frekvenčnej výhybky.

 

Vyrábala Tesla Valašské Meziříčí, na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia.

 

ARS 744 je trojpásmová hi-fi reproduktorová sústava na kvalitnú reprodukciu hudby a reči v bytových podmienkach. Je určená na priame pripojenie k nízkoohmovým výstupom zosilňovačov (4 Ω).

Tvorí ju dvojica paralelne zapojených nízkorezonančných hlbokotónových reproduktorov ARZ 668 s priemerom 203 mm, určených na prenos nízkych kmitočtov, širokopásmový eliptický reproduktor ARE 467 (160 x 100 mm) určený na prenos stredných kmitočtov, vysokotónový eliptický reproduktor ARV 081 (75 x 50 mm) určený na prenos vysokých kmitočtov a uzavretá drevená ozvučnica, vybavená v prednej časti odnímateľným dreveným krycím rámom s pružnou priezvučnou syntetickou tkaninou. Vnútro ozvučnice je vyplnené vatou.

Pri najstarších sériách (1968 - 69) sú všetky steny ozvučnice zhotovené z latovky, neskôr (1970 - 71) z preglejky, alebo kombinácie týchto materiálov - predná stena s hrúbkou 15 mm, ostatné steny cca 18 mm. Najnovšie série (1972 ~) môžu mať bočné steny aj z drevotriesky. Predná stena je odnímateľná a vyklápa sa von spolu s reproduktormi a frekvenčnou výhybkou. Hlbokotónové reproduktory a stredotónový reproduktor sú pripevnené k prednej stene zvnútra a styčné plochy s ňou utesňujú svojou konštrukciou. Vysokotónový reproduktor je pripevnený zvonku, jeho styčná plocha s prednou stenou je utesnená tmelom alebo prúžkom molitanového, prípadne gumového tesnenia. Reprosústava je vybavená trojpásmovou frekvenčnou výhybkou 6/6/6 dB/oct., ktorá je umiestnená tiež na prednej stene, vedľa stredotónového reproduktora.

Reproduktor ARE 467 je umiestnený vo vlastnom uzavretom pracovnom priestore s vnútorným objemom cca 1 l, zhotovenom z preglejky o hrúbke 5 – 6 mm. Voči ostatným reproduktorom je zapojený s opačnou polaritou.

      Odporúčaná údržba: Kontrola / výmena kondenzátorov.

 

Prevádzkové podmienky:

 • Teplota prostredia: cca 10 - 35˚C
 • Vlhkosť vzduchu: 40 – 70 %

 

01.jpgTesla ARS 744 s nasadeným rámom.

 

 

 

 

 

 

02.jpgČo je pod rámom:

 

 

 

 

 

 

03.jpgHlbokotónový reproduktor ARZ 668 č. 1.

 

 

 

 

 

 

04.jpgHlbokotónový reproduktor ARZ 668 č. 2.

 

 

 

 

 

 

05.jpgEliptický širokopásmový reproduktor ARE 467. Pri takomto priblížení sa zdá, akoby bol otvor kónicky rozšírený, ale bohužiaľ nie je. Je vypílený obyčajne, kolmo.

 

 

 

 

06.jpgEliptický vysokotónový reproduktor ARV 081. Styčná plocha s prednou stenou je utesnená tmelom, neskôr sa používalo molitanové alebo gumové tesnenie.

 

 

 

 

07.jpgA teraz pohľad dovnútra. Tu sa odmontováva a vyklápa predná stena. Je utesnená tmelom, ktorý sa po rokoch láme a opadáva. Bude potrebné ho nahradiť tesnením. Prívodný kábel je však dosť krátky a obmedzuje manipuláciu. Okrem toho nie je nijako istený, tak treba dať pozor, aby sa nevytrhol z výhybky, alebo aby sa niečo nepoškodilo na nej.

 

 

08.jpgReproduktory ARZ 668 pochádzajú z mája 1971 (UM), takže sú to jedny z posledných, ktoré ešte majú vetráky. Existujú totiž aj UM, ktoré ich už nemajú.

 

 

 

 

09.jpgAle tu sú ešte našťastie ARZ-ká rovnaké :-) .

 

 

 

 

 

 

10.jpgVysokotónový ARV 081 je o mesiac mladší.

 

 

 

 

 

 

11.jpgBúdka pre ARE 467 a konštrukčne zaujímavá výhybka.

 

 

 

 

 

 

12.jpgKrabicový kondenzátor 8 µF v stredotónovej vetve.

 

 

 

 

 

 

13.jpgLegendárny "hovňák" - zvitkový kondenzátor TC 180 MP s kapacitou 2 µF vo vysokotónovej vetve výhybky. Na rozdiel od koncepčne podobnej sústavy 1PF 068 71 z Tesly Bratislava, v ARS 744 je vysokotónová vetva riešená filtrom len 6 dB / oct.

 

 

 

14.jpgMalá cievka stredotónovej vetvy výhybky. Spôsob jej montáže pomocou priklincovanej bužírky je pôvodný. Roztomilé :-) .

 

 

 

 

 

15.jpgAle stala sa aj chybička - kostra veľkej cievky pre hlbokotónovú vetvu výhybky je pricviknutá hranou komory stredotónového reproduktora. Vznikla tým v nej pomerne výrazná fuga, cez ktorú citeľne prefukuje. Bude nutná oprava.

 

 

 

16.jpg

V komore je ako stredotónový reproduktor naozaj feritový širokáč ARE 467. Utesnenie komory tmelom je síce oproti typom DIXI pokrok, ale vhodnejšie by bolo použitie molitanových prúžkov. Čo je však s DIXI spoločné, je zbytočne veľký otvor pre prívodné káble.

 

 

 

16_5.jpgNovšie prevedenie výhybky (1972). Iná je cievka v hlbokotónovej vetve a svorkovnica bola premiestnená na stredotónovú búdku, čo môže mierne skomplikovať servisné práce. Ale dobré je, že rozpadávajúci sa tmel, známy zo starších sérií, je tu konečne nahradený molitanovým tesnením - ako pod búdkou, tak aj na lištách, ku ktorým sa pripevňuje predná stena. Priklincovaná bužírka, držiaca cievku stredotónovej vetvy, však akýmkoľvek pokusom o inováciu víťazne odolala :-) .

 

 

17.jpgNezničiteľný plechový typový štítok. Prvé dvojčíslie znamená rok výroby. V tomto prípade teda 71xxxx znamená rok výroby 1971.

 

 

 

 

 

schema.jpgSchéma zapojenia.

 

 

 

 

 

 

 

© Peter K., 2014