Choď na obsah Choď na menu
 


ARS 732 DIXI

 • Typ reprosústavy: ARS 732
 • Osadenie: 2× ARZ 668; 2× ARE 466
 • Impedancia [Ohm]: 4
 • Maximálny štandardný príkon [W]: 15
 • Kmitočtový rozsah [Hz]: 60 – 15 000
 • Rozmery [mm]: 695 x 422 x 127 (v x š x h)
 • Vnútorný objem [l]: cca 25; čistý spoločný pracovný priestor hlbokotónových reproduktorov cca 21 litrov*
 • Typ ozvučnice: uzavretá
 • Hmotnosť [kg]: cca 11
 • Tlmenie: tlmiace rúno
 • Výroba: 1966 ~

* vnútorný objem ozvučnice po odrátaní celkového objemu pracovných priestorov reproduktorov ARE 466 a výstužných priečok

 

Vyrábala Tesla Valašské Meziříčí od roku 1966.

ARS 732 DIXI je dvojpásmová reproduktorová sústava, vhodná na kvalitnú reprodukciu hudby a reči v interiéri. Je určená na priame pripojenie k nízkoohmovým výstupom zosilňovačov (4 Ω). Vďaka svojmu tvaru s veľmi malou hĺbkou je ideálna na zavesenie na stenu.

Tvorí ju dvojica paralelne zapojených nízkorezonančných hlbokotónových reproduktorov ARZ 668 určených na prenos nízkych kmitočtov, dvojica tiež paralelne zapojených širokopásmových eliptických reproduktorov ARE 466 určených na prenos stredných a vysokých kmitočtov a uzavretá, čiastočne rozoberateľná drevená ozvučnica. Všetky steny ozvučnice sú zhotovené z preglejky, v rohoch a uprostred je vystužená hranolmi z masívu. Zadná stena je odnímateľná, predný ochranný rám s ozdobným brokátom je priskrutkovaný napevno. Reproduktory sú k prednej stene pripevnené zvnútra a steny ozvučnice sú zvnútra pokryté vrstvou tlmiaceho rúna. Každý z reproduktorov ARE 466 je umiestnený vo vlastnom uzavretom pracovnom priestore s vnútorným objemom cca 1l, zhotovenom z preglejky o hrúbke 5 – 6 mm. Frekvenčnú výhybku im tvorí kondenzátor s kapacitou 16 μF a sú zapojené s opačnou polaritou voči hlbokotónovým reproduktorom.

Pripojovací kábel nie je pevnou súčasťou sústavy, zapája sa na zadnej stene do skrutkovacích svoriek alebo reproduktorovej zásuvky. Reproduktorová sústava sa nesmie uvádzať do činnosti bez zadnej steny alebo s nedostatočne upevnenou a utesnenou zadnou stenou.

Dôležité upozornenie: Kondenzátory typu TC 535, používané v tomto type reprosústav, bývajú už dnes po prekročení svojej technickej životnosti veľmi často nefunkčné, čo sa prejavuje tak, že reproduktory ARE 466 vôbec nehrajú. Zákernosť takejto poruchy spočíva v tom, že obidva hlbokotónové reproduktory ARZ 668 hrajú pritom nerušene ďalej celé kmitočtové pásmo, preto sa reprosústava zdá byť na prvý dojem v poriadku, avšak jej zvuk je v takomto stave zastretý, bez vysokých tónov. Preto je nevyhnutné každú takúto reprosústavu skontrolovať a pôvodný kondenzátor vymeniť za zvitkový kondenzátor typu MKT alebo MKP s kapacitou 15 – 18 μF. Túto výmenu však odporúčame urobiť aj v prípade, že pôvodný kondenzátor je ešte funkčný.

 

Podmienky na prevádzku:

 • Teplota prostredia: cca 10 – 35 ˚C
 • Vlhkosť vzduchu: 40 – 70 %

 

01.jpgTesla ARS 732 DIXI po generálnej oprave, s novým lakom a novým brokátom (stav pred generálkou bol nepublikovateľný).

 

 

 

 

11.jpgPohľad do vnútra, už s novým kondenzátorom a vymenenou kábelážou.

 

 

 

 

 

07.jpgDetailnejší pohľad na vnútornosti. Obidvom búdkam, v ktorých sú umiestnené ARE 466, bolo treba zbrúsiť nepresne dosadajúce hrany a nalepiť tesnenie. Nechápem, prečo tam vo výrobe tesnenie nedávali.

 

 

 

08.jpg

Zbytočne veľký otvor pre kábel treba tiež utesniť. Hĺbkové reproduktory predsa nemusia zbytočne cvičiť s membránami ARE.

 

 

 

 

05.jpgDvojica perfektne hrajúcich reproduktorov ARE 466 z roku 1967.

 

 

 

 

 

06.jpgKonkrétne z apríla 1967.

 

 

 

 

 

 

10.jpg

Nový zvitkový MKP kondenzátor sa dal zohnať v presne potrebnej kapacite 16 uF.

 

 

 

 

 

09.jpgVonkajšia strana búdok, ako aj niektoré ďalšie plochy vnútri, sú polepené vrstvou tlmiaceho materiálu.

 

 

 

 

 

12.jpgVnútorná strana zadnej steny je tiež polepená tlmiacim materiálom.

 

 

 

 

 

 

13.jpgVýrobný štítok a vstupné skrutkovacie svorky. Na pripojenie odporúčam radšej použiť DIN konektor.

 

 

 

 

 

14.jpgSchéma zapojenia na zadnej stene.

 

 

 

 

 

 

15.jpgA ešte jedna schéma toho istého.

 

 

 

 

 

 

© Peter K., 2013