Choď na obsah Choď na menu
 


RK 15

Tesla (Supraphon) RK 15

 

 • Typ reprosústavy: RK 15
 • Osadenie je alternatívne:
  • ARZ 669 + ARV 081
  • ARZ 669 + ARV 161 (tu vyobrazené)
  • ARN 567 + ARV 161
 • Typ ozvučnice: uzavretá
 • Vnútorný objem [l]: 15
 • Vonkajšie rozmery v/š/h [mm]: 450 / 280 / 200
 • Impedancia sústavy [Ω]: 4
 • Maximálny príkon [W]: 15
 • Udávaný frekvenčný rozsah [Hz]: 50 - 20 000
 • Hmotnosť [kg]: 6 – 7
 • Výroba: cca 1972 – 1975

 

Vyrábala Tesla Litovel v spolupráci s nábytkárskym podnikom Mier, n. p. Topoľčany, závod Uhrovec, približne v rokoch 1972 – 1975.

 

RK 15 je dvojpásmová reproduktorová sústava na kvalitnú reprodukciu hudby a reči v bytových podmienkach. Je určená na priame pripojenie k nízkoohmovým výstupom zosilňovačov (4 Ω).

 

Na prenos nízkych a stredných kmitočtov je v nej osadený nízkorezonančný hlbokotónový reproduktor typu ARZ 669 s priemerom 203 mm: v skorších sériách v bledosivom (bielom) prevedení, neskôr v modrom prevedení. Existujú série, vyrobené hlavne po ukončení výroby 203 mm reproduktora ARZ 669, v ktorých je namiesto neho osadený novší a menší typ ARN 567 s priemerom 165 mm. Na prenos vysokých kmitočtov je tu osadený kruhový vysokotónový reproduktor ARV 161 (Ø 90 mm) a tiež je v skorších sériách bledosivý, v neskorších modrý. V úplne prvých sériách sa môže namiesto kruhového ARV 161 vyskytovať eliptický vysokotónový reproduktor ARV 081. Frekvenčnú výhybku vysokotónového reproduktora tvorí kondenzátor s kapacitou 4 µF. Reproduktory sú zapojené s opačnou polaritou.

 

Reproduktory a kondenzátor sú osadené v uzavretej, čiastočne rozoberateľnej drevenej ozvučnici. Predná stena ozvučnice je zhotovená z preglejky alebo latovky (zväčša 18 mm). Je neodnímateľná a priamo na ňu je spredu prilepená priezvučná tkanina. Zadná stena je odnímateľná a môže byť, rovnako ako bočné steny, zhotovená z rôznych materiálov (preglejka, latovka).

 

Reproduktorová sústava sa nesmie uvádzať do činnosti bez zadnej steny.

 

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: V niektorých výrobných sériách reproduktorových sústav RK 15 sa vyskytuje závažná konštrukčná chyba – vysokotónový reproduktor ARV 161 je podložený maticami, kvôli ktorým nedosadá na prednú stenu a spôsobuje netesnosť ozvučnice. Táto netesnosť výrazne poškodzuje zvukový prejav hlbokotónového reproduktora na nízkych kmitočtoch. Preto odporúčame každú takúto reprosústavu skontrolovať. V prípade, že v nej nájdete vysokotónový reproduktor ARV 161 takto podložený, je nutné ho vymontovať, matice odstrániť a primontovať reproduktor naspäť na pôvodné miesto bez nich tak, aby dokonale sadol na prednú stenu a styčnú plochu utesnil svojim plsteným tesnením, nachádzajúcim sa po obvode membrány (viď schematický obrázok pod týmto odstavcom). Táto chyba sa vyskytuje aj v niektorých sériách iných dvojpásmových reprosústav z Tesly Litovel, najmä ARS 825, ARS 808 a Supraphon RK 09 – opravte rovnakým spôsobom.

 

11.jpg 

 

 

 

Ďalšia odporúčaná údržba:

 1. kontrola pôvodného kondenzátora.
 2. pretesnenie zadnej steny a upchanie škár molitanovými prúžkami.

 

 

Prevádzkové podmienky:

 • Teplota prostredia: cca 10 – 35˚C
 • Vlhkosť vzduchu: 40 – 75 %

 

 

01.jpgTesla (Supraphon) RK 15. Používali sa rôzne vzory priezvučnej látky. POZOR! RK 15 nemá odnímateľný predný rám s látkou. Látka je priamo prilepená na prednú stenu, ktorá je neodnímateľná, buď priamo vlepená medzi bočné steny alebo napevno priskrutkovaná k výstužným lištám.

 

 

 

02.jpgDovnútra sa dá dostať len po odmontovaní zadnej steny. Bočné steny sú zvnútra pokryté vrstvou tlmiaceho materiálu - tlmiaceho rúna.

 

 

 

 

 

03.jpgNízkorezonančný hlbokotónový reproduktor ARZ 669 v bledosivom (bielom) prevedení a bez vetrania, z februára 1973. Je zapojený bez výhybky na prenos celého kmitočtového spektra.

 

 

 

 

04.jpgNajstarší, bledosivý (biely) model vysokotónového reproduktora ARV 161 bol tiež vyrobený vo februári 1973. Má zlepený magnetický systém a + pól má vyznačený na pravej strane.

 

 

 

 

05.jpgFrekvenčná výhybka pre ARV 161 - krabicový kondenzátor s kapacitou 4 µF.

 

 

 

 

 

 

06.jpgNálepka výrobcu ozvučnice - Mier n.p. Topoľčany, závod Uhrovec.

 

 

 

 

 

 

07.jpgV prípade, že sa pod vysokotónovým reproduktorom nachádzajú matice, je nutné ich odstrániť.

 

 

 

 

 

08.jpgVysokotónový reproduktor musí na prednú stenu dosadať úplne tesne.

 

 

 

 

 

09.jpgSchéma zapojenia.

 

 

 

 

 

© Peter K., 2017