Choď na obsah Choď na menu
 


RK 09

Tesla (Supraphon) RK 09

 

 • Typ reprosústavy: RK 09
 • Osadenie: ARN 567 (ARN 567/B, ARN 565, ARN 5604); ARV 161
 • Typ ozvučnice: uzavretá
 • Vnútorný objem [l]: cca 9
 • Vonkajšie rozmery v/š/h [mm]: 332 / 216 / 216
 • Impedancia sústavy [Ω]: 4
 • Maximálny príkon [W]: 10
 • Udávaný frekvenčný rozsah [Hz]: 46 – 20 000
 • Hmotnosť [kg]: 5
 • Výroba: cca 1974 – 1980

 

Vyrábala Tesla Litovel v spolupráci s nábytkárskym podnikom Mier, n. p. Topoľčany, závod Uhrovec (alternatívne mohol drevené ozvučnice vyrábať aj iný výrobca) približne v rokoch 1974 – 1980 ako odporúčané príslušenstvo k viacerým gramofónom zo svojej produkcie (napr. NZC 130, 131, ...), ale aj ako voľne predajnú reproduktorovú sústavu.

 

Supraphon RK 09 je dvojpásmová reproduktorová sústava na kvalitnú reprodukciu hudby a reči v bytových podmienkach. Je určená na priame pripojenie k nízkoohmovým výstupom zosilňovačov (4 Ω).

 

Na prenos nízkych a stredných kmitočtov bol do nej na začiatku výroby osádzaný nízkorezonančný hlbokotónový reproduktor typu ARN 567 s priemerom 165 mm. Od roku 1976 sa v niektorých sériách objavil modifikovaný typ ARN 565, prípadne ARN 567/B, v posledných sériách v roku 1980 aj prvý modrý model nového typu ARN 5604. Na prenos vysokých kmitočtov je tu osadený vždy kruhový vysokotónový reproduktor ARV 161 (Ø 90 mm). Frekvenčnú výhybku mu tvorí kondenzátor s kapacitou 8 µF. Oficiálna dokumentácia z Tesly Litovel uvádza zapojenie reproduktorov so zhodnou polaritou, ale vzhľadom na osádzanie viacerých typov a modelov reproduktorov sú v niektorých sériách zapojené s opačnou polaritou.

 

Reproduktory a kondenzátor sú osadené v uzavretej, čiastočne rozoberateľnej drevenej ozvučnici. Predná stena ozvučnice je zhotovená z preglejky alebo latovky (zväčša 18 mm), novšie série ju môžu mať z drevotriesky. Je neodnímateľná a priamo na ňu je spredu prilepená priezvučná tkanina. Zadná stena je odnímateľná a môže byť, rovnako ako bočné steny, zhotovená z rôznych materiálov (preglejka, drevotrieska). Celkový vzhľad môže byť rôzny:

 1. Bočné steny, horná a dolná stena sú dyhované v rôzne farebných a rôzne leštených prevedeniach – od matného až po vysoký lesk (najstaršie),
 2. sú nafarbené bledosivou, takmer bielou farbou (hlavne okolo r. 1976 - 77),
 3. sú pokryté tapetou imitujúcou textúru dreva (medzi najnovšími).

 

Reproduktorová sústava sa nesmie uvádzať do činnosti bez zadnej steny.

 

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: V mnohých výrobných sériách reproduktorových sústav RK 09 sa vyskytuje veľmi závažná konštrukčná chyba – vysokotónový reproduktor ARV 161 je podložený maticami, kvôli ktorým nedosadá na prednú stenu a spôsobuje netesnosť ozvučnice. Táto netesnosť výrazne poškodzuje zvukový prejav hlbokotónového reproduktora na nízkych kmitočtoch. Preto odporúčame každú takúto reprosústavu skontrolovať. V prípade, že v nej nájdete vysokotónový reproduktor ARV 161 takto podložený, je nutné ho vymontovať, matice odstrániť a primontovať reproduktor naspäť na pôvodné miesto bez nich tak, aby dokonale sadol na prednú stenu a styčnú plochu utesnil svojim plsteným tesnením, nachádzajúcim sa po obvode membrány (viď schematický obrázok pod týmto odstavcom). Podložený maticami býva aj hlbokotónový reproduktor, čím sa ešte zväčšuje netesnosť a zhoršuje zvuk. Tieto matice je samozrejme nutné odstrániť tiež, tým istým spôsobom ako pri vysokotónovom reproduktore. Táto chyba sa vyskytuje aj v niektorých sériách iných dvojpásmových reprosústav z Tesly Litovel, najmä ARS 808 a ARS 825 – opravte rovnakým spôsobom.

07.jpg

 

 

 

Ďalšia odporúčaná údržba:

 1. kontrola pôvodného kondenzátora. Prospešná je aj jeho výmena za zvitkový kondenzátor typu MKT alebo MKP s kapacitou menšou ako 8 μF.
 2. utesnenie zadnej steny a upchanie škár molitanovými prúžkami.

 

Prevádzkové podmienky:

 • Teplota prostredia: cca 10 – 35˚C
 • Vlhkosť vzduchu: 40 – 75 %

 

 

01.jpgTesla (Supraphon) RK 09 v luxusnejšom dyhovanom prevedení s tradičnou 'kockovanou' tesla-látkou. Používali sa aj rôzne iné vzory. POZOR! RK 09 nemá odnímateľný predný rám s látkou. Látka je priamo prilepená na prednú stenu, ktorá je neodnímateľná, tiež priamo vlepená medzi bočné steny.

 

 

02.jpgDovnútra sa dá dostať len po odmontovaní zadnej steny.

 

 

 

 

 

 

03.jpgNízkorezonančný hlbokotónový reproduktor ARN 567 z roku 1975, zapojený bez výhybky na prenos celého kmitočtového spektra.

 

 

 

 

 

04.jpgStarší model vysokotónového reproduktora ARV 161 - hoci má už modrý kôš, v roku 1975 dostal ešte zlepený magnetický systém a + pól má vyznačený na pravej strane.

 

 

 

 

05.jpgVýhybka pre ARV 161 - krabicový kondenzátor. Jeho kapacita 8 µF je však pre vysokotónový reproduktor príliš veľa.

 

 

 

 

 

06.jpgVýrobný štítok (1975).

 

 

 

 

 

 

07.jpgVýrobný štítok (1978).

 

 

 

 

 

 

08.jpgPo 42 rokoch konečne prišlo vyslobodenie - odstránenie zbytočných matíc a podložiek spod ARV 161. Toto sú ich posledné sekundy :-) .

 

 

 

 

 

09.jpgTu sú už konečne odstránené.

 

 

 

 

 

 

11.jpgTakto to má vyzerať - ARV 161 musí na prednú stenu dosadať úplne tesne (a ARN 56x samozrejme tiež). Zvuk oproti pôvodnému stavu sa potom neporovnateľne zlepší - zatiaľ čo predtým reprosústava takmer vôbec nereprodukovala hlboké tóny a jej účinnosť začínala cca na 200 Hz, po utesnení je reprodukcia hlbokých tónov veľmi dobrá.

Pri tejto príležitosti je dobré na ARV 161 zapchať kvapkou lepidla aj dieru cez nit dosky s pájkovacími očkami. Kvôli tomu, aby hĺbkový reproduktor tlakom neovplyvňoval pohyb jeho membrány.

 

 

schema_r09.jpgOficiálna schéma zapojenia. Treba ju brať s rezervou, nie vždy zodpovedá skutočnosti. Označovanie polarity sa totiž menilo nielen pri reproduktoroch ARN 567 - 565 - 5604, ale aj pri ARV 161.

 

 

 

__________________________________________________________

 

 

12.jpgAk si nie ste istí, či vo vašej RK 09 výškový reproduktor dolieha a tesní, odmontujte zadnú stenu a v tmavej miestnosti spredu na bedňu zasvieťte stolnou lampou alebo ručnou baterkou. Ak uvidíte niečo takéto, reproduktor netesní a je nutná oprava.

 

 

 

13.jpgV prípade, že svetlo presvitá aj popod hlbokotónový reproduktor, opravte aj túto závadu.

 

 

 

 

© Peter K., 2017