Choď na obsah Choď na menu
 


ARS 9204

 • Typ reprosústavy: ARS 9204
 • Osadenie: ARN 5604; ARV 161
 • Impedancia [Ohm]: 4
 • Maximálny štandardný príkon [W]: 15
 • Udávaný kmitočtový rozsah [Hz]: 63 – 12 500
 • Rozmery [mm]: 330 × 210 × 216 (v × š × h)
 • Vnútorný objem [l]: cca 9
 • Typ ozvučnice: uzavretá
 • Hmotnosť [kg]: 6
 • Tlmenie: tlmiace rúno, igelit alebo bublinková baliaca fólia
 • Výroba: 80. roky

 

Vyrábala Tesla Litovel v 80. rokoch 20. storočia v spolupráci s nábytkárskym podnikom Mier Topoľčany, závod Uhrovec. Alternatívne mohol ozvučnice dodávať aj iný výrobca.

 

ARS 9204 je dvojpásmová reproduktorová sústava triedy Hi-Fi, vhodná na kvalitnú reprodukciu hudby a reči v interiéri. Je určená na priame pripojenie k nízkoohmovým výstupom zosilňovačov (4 Ω). Ide o vynovenú obdobu staršej reproduktorovej sústavy typu ARS 824.

Reproduktorovú sústavu ARS 9204 tvorí hlbokotónový reproduktor ARN 5604 (prípadne ARN 5604A, ARN 5604B) určený na prenos nízkych a stredných kmitočtov, vysokotónový reproduktor ARV 161 určený na prenos vysokých kmitočtov a uzavretá nerozoberateľná drevená ozvučnica.

 

Predná stena ozvučnice je zhotovená z latovky alebo drevotriesky o hrúbke 13 mm, bočné steny a zadná stena sú z drevotriesky +/- rovnakej hrúbky. V prednej časti sa nachádza odnímateľný drevený ochranný rám so syntetickou priezvučnou tkaninou, ktorý sa uchytáva do prednej steny pomocou plastových západiek. Bočné steny a zadná stena sú dyhované a vo farebnom prevedení orech alebo mahagón, prípadne sú nastriekané bledosivou, sivou, veľmi ojedinele aj čiernou farbou. Predná stena je brúsená; série nastriekané farbou ju majú tiež nafarbenú čiastočne alebo úplne.

 

Hlbokotónový reproduktor je k prednej stene pripevnený zvonku, styčná plocha je utesnená prúžkom molitanového tesnenia. Vysokotónový reproduktor je namontovaný tiež zvonku v špeciálnom plastovom medzikruží, ktoré ho zároveň mierne vychyľuje smerom k hlbokotónovému reproduktoru. Vnútro ozvučnice je vyplnené tlmiacim materiálom – rúnom, igelitom alebo bublinkovou baliacou fóliou. Na zadnej stene je zvnútra pripevnená frekvenčná výhybka 12 / 12 dB / oct. Reproduktory sú zapojené so zhodnou polaritou.

 

Pripojovací kábel je pevnou súčasťou sústavy.

 

Odporúčaná údržba: Kontrola / výmena kondenzátorov.

 

Podmienky na prevádzku:

 • Teplota prostredia: cca 10 – 35 ˚C
 • Vlhkosť vzduchu: 40 – 70 %

 

01.jpgARS 9204 s nasadeným rámom...

 

 

 

 

 

02.jpg... a bez rámu.

 

 

 

 

 

03.jpgHlbokotónový reproduktor ARN 5604 s veľkým vrchlíkom a identifikovateľný rok výroby 1985. V tomto roku to už bude buď 5604A alebo 5604B.

 

 

 

04.jpgVysokotónový reproduktor ARV 161 v čiernom prevedení, upevnený v medzikruží.

 

 

 

 

10.jpgOdhad bol správny, hlbokotónový reproduktor je evidentne ARN 5604B, hoci nemá označenie. Niektoré výrobné série reproduktorov, ktoré išli z výrobnej linky priamo do montáže, obdržali namiesto kompletného typového označenia iba pečiatku s hodnotou impedancie. Vnútro ozvučnice je vyplnené bublinkovou fóliou.

 

11.jpgVýhybka je na rozdiel od reprosústav z Valašského Meziříčí umiestnená na zadnej stene. Dovolím si upozorniť ešte na ďalší rozdiel, v konštrukcii samotnej ozvučnice - nedržia ju pohromade vetché trojuholníkové hranolčeky s kvapkou lepidla, ale zadná stena je vsadená do drážok. Už na prvý pohľad je to celkovo oveľa poctivejšia práca. Nálepka výrobcu (pravdepodobne MIER Uhrovec) však chýba.

 

15.jpgStav výhybky už taká sláva nie je... Pri detailnom pohľade uvidíme "krásne" popraskaný jeden z konenzátorov vysokotónovej vetvy. No to sú typické hovňáky :-) . Je jasné, že budú musieť byť nahradené novými.

 

 

 

12.jpgKrabicový kondenzátor hlbokotónovej vetvy.

 

 

 

 

 

13.jpgCievka hlbokotónovej vetvy s indukčnosťou iba 0,61 mH.

 

 

 

 

 

14.jpgCievka vysokotónovej vetvy 0,75 mH s označením 9WF 598 13.

 

 

 

 

 

05.jpgSchéma zapojenia.

 

 

 

 

 

 

© Peter K., 2016