Choď na obsah Choď na menu
 


ARS 846

 • Typ reprosústavy: ARS 846
 • Osadenie: ARN 734, ARO 667, ARV 160
 • Typ ozvučnice: uzavretá
 • Vnútorný objem [l]: 49 s čistým pracovným priestorom hlbokotónového reproduktora cca 44 l* alebo 36 s čistým pracovným priestorom hlbokotónového reproduktora cca 31 l*
 • Vonkajšie rozmery v/š/h [mm]: 660 / 410 / 255 alebo 560 / 420 / 260
 • Impedancia sústavy [Ω]: 4
 • Maximálny príkon [W]: 20
 • Frekvenčný rozsah [Hz]: cca 40 – 20 000
 • Hmotnosť [kg]:
 • Tlmenie: vata
 • Výroba: 70. roky 20. storočia

 

*približný vnútorný objem ozvučnice po odrátaní celkového objemu pracovného priestoru reproduktora ARO 667 a frekvenčnej výhybky.

 

Vyrábala Tesla Litovel v spolupráci s nábytkárskym podnikom Mier, n. p. Topoľčany, závod Uhrovec, v 70. rokoch 20. storočia

 

ARS 846 je trojpásmová hi-fi reproduktorová sústava na kvalitnú reprodukciu hudby a reči v interiéri. Bola taktiež súčasťou rečníckej súpravy RSA 050, ktorá okrem nej pozostávala z mikrofónu AMD 460 a zosilňovača AZK 050. Všetky tieto súčasti boli zabudované do kovového stojanu s dreveným rečníckym pultom v hornej časti.

 

Reproduktorovú sústavu ARS 846 tvorí nízkorezonančný hlbokotónový reproduktor ARN 734  (Ø 270 mm) určený na prenos nízkych kmitočtov, širokopásmový reproduktor ARO 667 (Ø 203 mm) určený na prenos stredných kmitočtov, vysokotónový eliptický reproduktor ARV 160 (75 × 50 mm) určený na prenos vysokých kmitočtov a uzavretá drevená ozvučnica.

 

Existuje vo dvoch doteraz známych prevedeniach:

 

 1. V ozvučnici, pôvodne určenej pre typ Supraphon RK 40.

Týmto ozvučniciam boli vymenené čelá a dostali osadenie z reproduktorovej sústavy ARS 844 - vrátane frekvenčnej výhybky, ktorá je umiestnená na spodnej stene, pod hlbokotónovým reproduktorom, v plechovom kryte.

Predná a zadná stena ozvučnice sú zhotovené z latovky s hrúbkou 18 mm, ostatné steny z drevotriesky. Zadná stena je odnímateľná. Hlbokotónový a stredotónový reproduktor sú pripevnené k prednej stene zvnútra a styčné plochy s ňou utesňujú svojou konštrukciou. Stredotónový reproduktor ARO 667 je umiestnený vo vlastnom uzavretom pracovnom priestore s vnútorným objemom cca 4 l, zhotovenom z preglejky alebo latovky, hrubej cca 16 mm. Vysokotónový reproduktor je umiestnený koaxiálne pred ním, pomocou kovových držiakov, ktoré sú však do otvoru stredotónového reproduktora namontované tiež zvnútra. Priamo na vonkajšiu stranu prednej steny ozvučnice je totiž prilepená priezvučná tkanina. Vnútro ozvučnice je vyplnené vatou.

Reproduktorová sústava ARS 846 v tomto prevedení sa nesmie uvádzať do činnosti bez zadnej steny alebo s nedostatočne upevnenou a utesnenou zadnou stenou.

 

 1. V ozvučnici, pôvodne určenej pre typ 1PF 067 08.

Tieto ozvučnice boli prispôsobené nevypílením, resp. zaslepením prípadne už vypíleného otvoru pre pôvodne zamýšľaný kruhový vysokotónový reproduktor ARV 168. Dostali potom osadenie samozrejme tiež z ARS 844, výhybka je však umiestnená na zadnej stene.

Dvojvrstvová predná stena je buď kompletne z latovky (staršie prevedenie), alebo kombinácia latovky a drevotriesky (novšie prevedenie). Zadná stena je zhotovená z latovky a je neodnímateľná. Ostatné steny sú z buď z latovky (staršie prevedenie), alebo drevotriesky (novšie prevedenie). Hlbokotónový a stredotónový reproduktor sú pripevnené k prednej stene zvonku a styčné plochy sú utesnené molitanovým tesnením. Stredotónový reproduktor ARO 667 je umiestnený vo vlastnom uzavretom pracovnom priestore s vnútorným objemom cca 4 l, zhotovenom z preglejky alebo latovky. Vysokotónový reproduktor je umiestnený koaxiálne pred ním, pomocou kovových držiakov, ktoré sú však do otvoru stredotónového reproduktora namontované zvonku spolu so stredotónovým reproduktorom. V prednej časti sa nachádza odnímateľný drevený rám s priezvučnou tkaninou.

 

Odporúčaná údržba: Kontrola / výmena kondenzátorov.

 

Prevádzkové podmienky:

 • Teplota prostredia: cca 10 - 35˚C
 • Vlhkosť vzduchu: 40 – 70 %

 

00_celo.jpgSpredu je na nerozoznanie od Supraphon RK 40.

 

 

 

 

03_vnutro.jpgPo odmontovaní zadnej steny nájdeme vnútri obrovské množstvo tlmiacej výplne - vaty.

 

 

 

01_vnutro.jpgPohľad do vnútra ARS 846, oslobodeného od vaty. Osadenie a zapojenie je rovnaké, ako v ARS 844, ale reproduktory sú namontované zvnútra.

 

 

02_vnutro.jpgZaujímavé je, že veľkú a pomerne ťažkú búdku pre širokopásmový ARO 667 držia len dva L-kové úchyty.

 

 

 

04_vyhybka.jpgVýhybka je umiestnená pod plechovým krytom.

 

 

 

 

045_vyhybka.jpgPri detailnom pohľade na výhybku vidíme, čo si zaslúži pozornosť, prípadne výmenu - hnedé zvitkové kondenzátory "hovňáky" a elektrolytické kondenzátory.

 

 

11_stitok_mier.jpgOzvučnica bola vyrobená v Mieri a pôvodne mala slúžiť pre RK 40.

 

 

 

 

10_aro_budka_01.jpgKomôrka pre ARO 667 je tiež vyplnená vatou.

 

 

 

 

08_vyrobny_stitok.jpgVýrobný štítok.

 

 

 

 

101_vnutro.jpgIná verzia ARS 846 - s ozvučnicou, určenou pôvodne pre reproduktorovú sústavu 1PF 067 08 - v procese opravy. Otvor, pôvodne pre kruhový vysokotónový reproduktor ARV 168, je od výroby zaslepený záplatou. Výhybka je na rozdiel od 1PF 067 08 umiestnená nie na spodnej stene, ale na neodnímateľnej zadnej stene.

 

102_drziak.jpgNa bočných stenách ostali stopy po uchytení stojanu.

 

 

 

 

 

suprava.jpgTakto vyzerala kompletná rečnícka súprava RSA 050.

 

 

 

 

 

schema_ars_846.jpgSchéma zapojenia ARS 846 je totožná s ARS 844. Môžu sa líšiť typové označenia cievok podľa toho, kde boli vyrobené, ale hodnoty indukčností by mali byť v rámci tolerancie zhodné.

 

 

 

Autor textu: Peter K.,

Autor fotografií: Juraj Karkesz

© 2016