Choď na obsah Choď na menu
 


ARS 825

Tesla ARS 825

 

 • Typ reprosústavy: ARS 825
 • Osadenie: ARN 664 (ARN 665, ARN 6604); ARV 161
 • Typ ozvučnice: uzavretá
 • Vnútorný objem [l]: 15
 • Vonkajšie rozmery v/š/h [mm]: 450 / 280 / 200
 • Impedancia sústavy [Ω]: 4
 • Maximálny príkon [W]: 15
 • Udávaný frekvenčný rozsah [Hz]: 40 – 20 000
 • Hmotnosť [kg]: 6 – 7
 • Výroba: cca 1974 – 1980

 

Vyrábala Tesla Litovel v spolupráci s nábytkárskym podnikom Mier, n. p. Topoľčany, závod Uhrovec, približne v rokoch 1974 – 1980 ako odporúčané príslušenstvo k viacerým gramofónom zo svojej produkcie (napr. NZC 143, 142, ...), ale aj ako voľne predajnú reproduktorovú sústavu.

 

ARS 825 je dvojpásmová reproduktorová sústava na kvalitnú reprodukciu hudby a reči v bytových podmienkach. Je určená na priame pripojenie k nízkoohmovým výstupom zosilňovačov (4 Ω).

 

Na prenos nízkych a stredných kmitočtov bol do nej na začiatku výroby osádzaný nízkorezonančný hlbokotónový reproduktor typu ARN 664 s priemerom 203 mm. Od roku 1976 sa v niektorých sériách objavil modifikovaný typ ARN 665, v posledných sériách v roku 1980 aj prvý modrý model nového typu ARN 6604. Na prenos vysokých kmitočtov je tu osadený vždy kruhový vysokotónový reproduktor ARV 161 (Ø 90 mm). Frekvenčnú výhybku mu tvorí kondenzátor s kapacitou 8 µF. Oficiálna dokumentácia z Tesly Litovel uvádza zapojenie reproduktorov s opačnou polaritou, ale vzhľadom na osádzanie viacerých typov a modelov reproduktorov sú v niektorých sériách zapojené so zhodnou polaritou.

 

Reproduktory a kondenzátor sú osadené v uzavretej, čiastočne rozoberateľnej drevenej ozvučnici. Predná stena ozvučnice je zhotovená z preglejky alebo latovky (zväčša 18 mm), novšie série ju môžu mať z drevotriesky. Je neodnímateľná a priamo na ňu je spredu prilepená priezvučná tkanina. Zadná stena je odnímateľná a môže byť, rovnako ako bočné steny, zhotovená z rôznych materiálov (preglejka, drevotrieska). Celkový vzhľad môže byť rôzny:

 1. Bočné steny, horná a dolná stena sú dyhované v rôzne farebných a rôzne leštených prevedeniach – od matného až po vysoký lesk (najstaršie),
 2. sú nafarbené bledosivou, takmer bielou farbou (hlavne okolo r. 1976 - 77),
 3. sú pokryté tapetou imitujúcou textúru dreva (medzi najnovšími).

 

Reproduktorová sústava sa nesmie uvádzať do činnosti bez zadnej steny.

 

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: V niektorých výrobných sériách reproduktorových sústav ARS 825 sa vyskytuje závažná konštrukčná chyba – vysokotónový reproduktor ARV 161 je podložený maticami, kvôli ktorým nedosadá na prednú stenu a spôsobuje netesnosť ozvučnice. Táto netesnosť výrazne poškodzuje zvukový prejav hlbokotónového reproduktora na nízkych kmitočtoch. Preto odporúčame každú takúto reprosústavu skontrolovať. V prípade, že v nej nájdete vysokotónový reproduktor ARV 161 takto podložený, je nutné ho vymontovať, matice odstrániť a primontovať reproduktor naspäť na pôvodné miesto bez nich tak, aby dokonale sadol na prednú stenu a styčnú plochu utesnil svojim plsteným tesnením, nachádzajúcim sa po obvode membrány (viď schematický obrázok pod týmto odstavcom). Podložený maticami býva aj hlbokotónový reproduktor - ak sú to nízkoprofilové matice, nie je to závada, pretože gumový lem reproduktora je dostatočne hrubý a presahuje ich, takže hlbokotónový reproduktor dosadá na prednú stenu a tesní, ale ak sú to obyčajné hrubé matice, môže od prednej steny odstávať aj hlbokotónový reproduktor. Tieto matice je samozrejme nutné odstrániť tiež, tým istým spôsobom ako pri vysokotónovom reproduktore. Táto chyba sa vyskytuje aj v niektorých sériách iných dvojpásmových reprosústav z Tesly Litovel, najmä ARS 808 a Supraphon RK 09 – opravte rovnakým spôsobom.

07.jpg

 

 

 

Ďalšia odporúčaná údržba:

 1. kontrola pôvodného kondenzátora. Prospešná je aj jeho výmena za zvitkový kondenzátor typu MKT alebo MKP s kapacitou menšou ako 8 μF.
 2. pretesnenie zadnej steny a upchanie škár molitanovými prúžkami.

 

Prevádzkové podmienky:

 • Teplota prostredia: cca 10 – 35˚C
 • Vlhkosť vzduchu: 40 – 75 %

 

 

01.jpgTesla (Supraphon) ARS 825 v luxusnejšom dyhovanom prevedení s tradičnou 'kockovanou' tesla-látkou. Používali sa aj rôzne iné vzory. POZOR! ARS 825 nemá odnímateľný predný rám s látkou. Látka je priamo prilepená na prednú stenu, ktorá je neodnímateľná, tiež priamo vlepená medzi bočné steny.

 

 

 

02.jpgDovnútra sa dá dostať len po odmontovaní zadnej steny. Toto je jedna z posledných sérií ARS 825 z roku 1980, napriek tomu sa v nej ocitol ARN 664. Jeho polarita je označená podľa starej normy, polarita ARV 161 je však už označená podľa novej normy. Reproduktory sú teda prepólované iba domnele, v skutočnosti hrajú so zhodnou polaritou.

 

03.jpgTento ARN 664 je tiež výnimočne vyrobený v roku 1980, kedy už bežala výroba nového typu ARN 6604. Dôvody týchto záhadných zámen sú neznáme...

 

 

 

04.jpgARV 161 s čiastočne oplastovaným magnetom (1980). V týchto neskôr vyrobených sériách ARS 825 sa konštruktéri konečne chytili rozumu a reproduktory montovali zvnútra samoreznými skrutkami do dreva, nie skrutkami na závit zapustenými zvonku a maticami. Stávalo sa často, že poistné matice, ktoré zrejme mali slúžiť proti vytlačeniu skrutiek z prednej steny pri preprave drevených skeletov z nábytkárne do montáže, tam montéri zvykli "zabudnúť" a reproduktory namontovali na ne, čím vznikala vyššie popisovaná závada - netesnosť konštrukcie. Tu však podobná závada konečne nehrozí.

 

05.jpgUhrovecký závod nábytkárskeho podniku MIER a jeho tradičná nálepka.

 

 

 

 

06.jpgNevedno, kto v Litovli navrhoval celkovú konštrukciu tejto reprosústavy. Tam by sa iste dalo čo-to vylepšiť, ale čo sa týka vzhľadu, ten je v tomto prípade na výbornú. Stolári v Uhrovci sa často dokázali pochlapiť krásnym dyhovaním. Ak však natrafíte na takúto sústavu nafarbenú na bielo (bledosivo), prípadne pokrytú tapetou so vzorom dreva, je to tiež pôvodné.

 

08.jpgOficiálna schéma zapojenia. Treba ju brať s rezervou, nie vždy zodpovedá skutočnosti. Označovanie polarity sa totiž menilo nielen pri reproduktoroch ARN 664 - 665 - 6604, ale aj pri ARV 161.

 

 

 

09.pngReálna kmitočtová charakteristika ARS 825 v pôvodnom stave.

 

 

 

 

 

© Peter K., 2015