Choď na obsah Choď na menu
 


ARS 808

 • Typ reprosústavy: ARS 808
 • Osadenie: ARZ 368; ARV 168
 • Impedancia [Ohm]: 8
 • Maximálny štandardný príkon [W]: 3
 • Kmitočtový rozsah [Hz]: 50 – 18 000
 • Rozmery [mm]: 325 × 200 × 160 (v × š × h)
 • Vnútorný objem [l]: cca 7,5
 • Typ ozvučnice: uzavretá
 • Hmotnosť [kg]: 2,5
 • Tlmenie: tlmiace rúno
 • Výroba: 70. roky

 

Vyrábala Tesla Litovel v 70. rokoch 20. storočia.

Tesla ARS 808 je malá, kompaktná dvojpásmová reproduktorová sústava, vhodná na kvalitnú reprodukciu hudby a reči v bytových podmienkach.

Tvorí ju miniaturizovaný nízkorezonančný hlbokotónový reproduktor ARZ 368 (Ø 100 mm), určený na prenos nízkych a stredných kmitočtov, vysokotónový reproduktor ARV 168 (Ø 90 mm), určený na prenos vysokých kmitočtov a uzavretá, čiastočne rozoberateľná drevená ozvučnica. Predná stena ozvučnice je zhotovená z preglejky, bočné steny z drevotriesky, zadná stena zo sololitu. Zadná stena je odnímateľná, predný rám s ozdobnou priezvučnou tkaninou je priskrutkovaný napevno. Reproduktory sú k prednej stene pripevnené zvnútra a vnútro ozvučnice je vyplnené tlmiacim rúnom. Frekvenčnú výhybku vysokotónového reproduktora tvoria dva sériovo ’bipolárne’ spojené polarizované elektrolytické kondenzátory, obidva s kapacitou až 20 μF, ktorých výsledná kapacita v tomto zapojení je 10 μF. Reproduktory sú v niektorých sériách zapojené so zhodnou polaritou, v iných s opačnou. Pripojovací kábel je pevnou súčasťou sústavy.

Reproduktorová sústava sa nesmie uvádzať do činnosti bez zadnej steny.

 

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: V niektorých výrobných sériách reproduktorových sústav ARS 808 sa vyskytuje závažná konštrukčná chyba – vysokotónový reproduktor ARV 168 je podložený maticami, kvôli ktorým nedosadá na prednú stenu a spôsobuje netesnosť ozvučnice. Táto netesnosť výrazne poškodzuje zvukový prejav reproduktora ARZ 368 na nízkych kmitočtoch. Preto odporúčame každú takúto reprosústavu skontrolovať. V prípade, že v nej nájdete vysokotónový reproduktor ARV 168 takto podložený, je nutné ho vymontovať, matice odstrániť a primontovať reproduktor naspäť na pôvodné miesto bez nich tak, aby dokonale sadol na prednú stenu a styčnú plochu utesnil svojim plsteným tesnením, nachádzajúcim sa po obvode membrány (viď schematický obrázok pod týmto odstavcom). Táto chyba sa vyskytuje aj v niektorých sériách iných dvojpásmových reprosústav z Tesly Litovel, najmä Supraphon RK 09, prípadne ARS 825 – opravte rovnakým spôsobom.

arv_168-v-ars_808.jpg

 

 

 

 

Odporúčaná údržba:

Odporúčame ďalej vymeniť pôvodné dva elektrolytické kondenzátory, ktorých výsledná kapacita 10 μF predstavuje pre vysokotónový reproduktor neprimerane veľkú záťaž, za jeden zvitkový kondenzátor typu MKT alebo MKP s kapacitou 2 μF až 2,2 μF.

Potrebné je tiež vymeniť pôvodnú tenkú sololitovú zadnú stenu za inú, z hrubšieho a pevnejšieho materiálu a utesniť ju prúžkami molitanového tesnenia.

 

Podmienky na prevádzku:

 • Teplota prostredia: cca 10 – 35 ˚C
 • Vlhkosť vzduchu: 40 – 70 %

 

ars_808_01.jpgARS 808. Navonok pekná, elegantná a kompaktná reprobednička​. To jej nemožno uprieť.

 

 

 

 

 

ars_808_02.jpgPri pohľade na zadnú stranu s počudovaním zistíme, že zadná stena je tvorená len tenkým plátkom sololitu, ktorý sa veľmi chveje. Je nevyhnutné takúto zadnú stenu vymeniť. Treba vypíliť novú zadnú stenu rovnakých rozmerov, ale z preglejky, hrubej 9 - 10 mm.

 

 

 

ars_808_03.jpgJe pekné, že vnútro je vyplnené rúnom.

 

 

 

 

 

 

ars_808_04.jpgPo vybratí tlmiaceho materiálu nasleduje nepríjemné prekvapenie: elektrolytické kondenzátory pre vysokotónový reproduktor.

 

 

 

 

 

ars_808_05.jpg Okrem toho sa zdá, že vysokotónový reproduktor akosi odstáva od prednej steny.

 

 

 

 

 

ars_808_08.jpgPo prečítaní kapacít zapojených kondenzátorov - 20 μF - nasleduje to pravé zdesenie: výsledná kapacita je 10 μF. A nielen to, v rámci výrobnej tolerancie elektrolytických kondenzátorov v skutočnosti často dosahuje až 15 - 16 μF. To je pre 8 Ω vysokotónový reproduktor naozaj smrteľná dávka.

 

 

ars_808_06.jpgPoužitie miniatúrneho,​ ale veľmi vydareného hlbokotónovéh​o reproduktora ARZ 368 v tejto sústave, je dobrý počin Tesly Litovel.

 

 

 

 

 

ars_808_07.jpgVysokotónový reproduktor ARV 168 tu však dostáva parádne do tela!

 

 

 

 

 

ars_808_09.jpgNábytkáreň Mier vo svojom závode v Uhrovci vyrábala skelety aj pre Teslu Litovel.

 

 

 

 

 

ars_808_10.jpgUchytenie prednej steny.

 

 

 

 

 

 

schema_ars_808.jpgSchéma pôvodného, nebezpečného a prakticky nepoužiteľnéh​o zapojenia.

 

 

 

 

upravena_schema_ars_808.jpgAj touto najjednoduchš​ou úpravou - výmenou elektrolytick​ých kondenzátorov​ za jeden zvitkový MKT alebo MKP kondenzátor 2 μF - 2,2 μF sa dosiahne veľké zlepšenie.

 

 

 

ars_808_11_po-oprave.jpgA takto to vyzerá v praxi. Okrem toho treba samozrejme odstrániť matice spod ARV 168, dotiahnuť skrutky uchytenia prednej steny a vymeniť zadnú stenu.

 

 

 

© Peter K., 2013