Choď na obsah Choď na menu
 


Delicia Music 30 W

 • Typ reproduktorovej sústavy: MUSIC 30
 • Osadenie: 2x ARO 835; 2x ARE 667 (ARE 669)
 • Impedancia [Ohm]: 8
 • Maximálny štandardný príkon [W]: 30
 • Kmitočtový rozsah [Hz]: cca 60 – 12 000
 • Rozmery [mm]: 1290 x 460 x 250 (v x š x h)
 • Vnútorný objem [l]:
 • Typ ozvučnice: bassreflex
 • Hmotnosť [kg]: 30 – 32
 • Tlmenie: tlmiace rúno
 • Výroba: 70. roky 20. storočia

 

Vyrábal podnik Československé hudební nástroje Hradec Králové, závod Harmonika Hořovice, v 70. rokoch 20. storočia.

 

Delicia Music 30 W je veľká, stĺpová dvojpásmová reproduktorová sústava, určená na ozvučovanie sál.

Tvorí ju dvojica sériovo zapojených hlbokotónových reproduktorov ARO 835 (Ø 340 mm), určených na prenos nízkych a stredných kmitočtov, dvojica tiež sériovo zapojených eliptických širokopásmových reproduktorov ARE 667 alebo ARE 669 (255 x 160 mm), určených na prenos vysokých kmitočtov, a čiastočne rozoberateľná drevená ozvučnica.

Celá ozvučnica je zhotovená z 18 mm hrubej latovky, pokrytej čiernou koženkou (okrem prednej steny). V prednej časti sa nachádza buď drôtená krycia mriežka, ktorá je uchytená zatlačením do gumových lemov pomocou priskrutkovaných krycích líšt, alebo je tam ozdobný brokát, ktorý je prilepený napevno. Predná stena je odnímateľná a vyklápa sa von spolu s reproduktormi, ktoré sú k nej primontované zvnútra a styčné plochy utesňujú svojou konštrukciou. Bočné steny a zadná stena ozvučnice sú zvnútra pokryté tlmiacim rúnom. Na prednej stene nad širokopásmovými reproduktormi je štrbinový bassreflex. Na spodnej stene sú štyri gumové nožičky. Uprostred oboch bočných stien sa nachádza sklápacia rukoväť.

Hlbokotónové reproduktory ARO 835 sú v spoločnom pracovnom objeme, širokopásmové ARE sú tiež v spoločnom pracovnom objeme, ale v špeciálnej komore. Frekvenčnú výhybku širokopásmových reproduktorov tvorí krabicový kondenzátor s kapacitou 4 μF, prípadne 2 paralelne spojené krabicové kondenzátory 2 μF (2 + 2 μF = 4 μF). Reproduktory sú zapojené so zhodnou polaritou. Pripojovací kábel nie je pevnou súčasťou sústavy, zapája sa na zadnej stene pomocou 6,3 mm mono jacku.

 

Odporúčaná údržba:

 1. Kontrola / výmena kondenzátora / kondenzátorov.

 2. Styčné plochy prednej steny a komory širokopásmových reproduktorov je dobré utesniť prúžkami molitanového tesnenia. Tak isto je dobré utesniť aj výbrus pre vstup prívodného kábla do nej, pretože obvykle býva výbrus zbytočne veľký.

 

 

delicia_01.jpgDelicia Music 30 W - model s drôtenou krycou mriežkou.

 

 

 

 

 

 

delicia_02.jpgPohľad spredu. Vyše 40 rokov bola nainštalovaná hore nohami, preto sú nápisy na hliníkových lištách otočené.

 

 

 

 

 

delicia_02_5.jpgVýrobný štítok a konektor - 6,3 mm mono jack.

 

 

 

 

 

 

delicia_03.jpgNa okrajoch prednej steny, ktorá je priskrutkovan​á k výstuhám na bočných stenách, sa nachádzajú priklincované​ gumové pásy, do ktorých je zatlačená ochranná kovová mriežka. Tá je prekrytá priskrutkovan​ými bočnými okoženkovaným​i lištami, ktoré ju držia na mieste a ešte ďalšími lištami, ku ktorým sú zas priskrutkovan​é hliníkové lišty. Až pod gumovými pásmi sú skrutky, držiace prednú stenu. Kto to vymyslel? :-)

 

delicia_04.jpgOdstrojená Delicia. 2x ARO 835, 2x ARE 667 a štrbinový bassreflex. Kovová mriežka ochráni reproduktory pred deťmi, zvieratami alebo pred nárazom, ale pred prachom rozhodne nie. Existuje však aj verzia tejto Delicie, ktorá má namiesto mriežky ozdobný brokát.

 

 

delicia_06.jpgPod mriežkou: hlbokotónový reproduktor ARO 835 č. 1.

 

 

 

 

 

 

delicia_06_5.jpgHlbokotónový reproduktor ARO 835 č. 2.

 

 

 

 

 

 

delicia_07.jpgŠirokopásmový​ eliptický reproduktor ARE 667 č. 1.

 

 

 

 

 

 

delicia_07_5.jpgŠirokopásmový​ eliptický reproduktor ARE 667 č. 2.

 

 

 

 

 

 

delicia_08.jpgBassreflex. Niekto by možno povedal, že je hlúposť dávať hĺbkový ARO 835, čo je vlastne vo svojej podstate poriadne prerastený širokáč, do bassreflexu. Ale v tomto prípade to nie je hlúposť – BR výrazne rozširuje kmitočtový rozsah sústavy smerom dolu a vychádza z neho zmysluplný zvuk, nie 100 Hz-ový hrb. Na hranách BR otvoru je vidieť, že celá bedňa je zhotovená z kvalitnej latovky.

 

delicia_09.jpgPo absolvovaní procedúr odnímania všetkých možných krycích líšt konečne môžeme opatrne odskrutkovať prednú stenu. Skrutky, ktoré ju držia, sú ukryté pod priklincovaný​mi gumovými pásmi práve v miestach medzi klincami. Potom sa dá predná stena s reproduktormi​ konečne vyklopiť. Výrobca dreveného skeletu v ňom nezanechal štítok, ani nálepku, ale odhliadnuc od ťažkopádneho spôsobu rozoberania treba uznať, že odviedol poctivú prácu.

 

delicia_10.jpgKrásne reproduktory ARO 835 pochádzajú z roku 1973. Sú v spoločnom objeme, zapojené do série, na prenos celého kmitočtového pásma.

 

 

 

 

delicia_11.jpgReproduktory ARE 667 sú zapojené cez kondenzátor, taktiež v spoločnom objeme, ale v samostatnej komore. Tá je tiež masívna, poctivo zhotovená z latovky.

 

 

 

 

delicia_12.jpgKrabicový kondenzátor 4 µF pre ARE.

 

 

 

 

 

 

delicia_13.jpgŠirokopásmové​ reproduktory sú tiež zapojené do série. Prekvapilo ma, že ich "búdka" nemá na hranách tesnenie. Jej hrany sú starostlivo zbrúsené a rovné, takže na prednej stene sedí presne a zrejme teda aj dostatočne tesní, ale napriek tomu som tam prúžky tesnenia dal. To nikdy nie je na škodu.

 

 

delicia_14.jpgReproduktory ARE 667 sa do tejto reprosústavy ušli ešte z roku 1972.

 

 

 

 

 

delicia_15.jpgA naozaj ide o ARE 667. V niektorých sériách týchto sústav sa vyskytli ARE 669 - vlastnosťami rovnaké reproduktory,​ ale s lepeným magnetickým systémom, nie zaliatym do plastu.

 

 

 

 

delicia_16.jpgZadná stena a bočné steny sú pokryté vrstvou tlmiaceho rúna.

 

 

 

 

 

 

delicia_18.jpgTakto vyzerá model Delicie, ktorý má namiesto drôtenej mriežky brokát - spravidla žltý, ojedinelo biely.

 

 

 

 

 

delicia_19.jpgMohlo by sa zdať, že verzia s brokátom je staršia. Ale nie je. Konkrétne v tejto bedni sú novšie ARO 835 s čisto hliníkovým košom bez náteru a modré ARE 667. Bassreflex je tiež prekrytý brokátom, čo z dnešného pohľadu nie je dobrý konštrukčný počin. No aspoň sa cezeň do bedne nenasáva toľko prachu, ako keby bol voľný. ARE samozrejme nie sú namontované len tak voľne, vľavo dolu na zemi je ich búdka, na hrany ktorej som tiež nalepil tesnenie.

 

delicia_20.jpgTandem odokrytých, sériovo zapojených modrákov ARE 667.

 

 

 

 

 

 

delicia_21.jpgVyrobené v novembri 1973.

 

 

 

 

 

 

delicia_22.jpgKeď sa vo výrobe minuli 4 µF kondenzátory,​ tak použili paralelne 2 x 2 µF. Len to pájkovanie je v tomto prípade také ... rozpačité :-)

 

 

 

 

 

deliciamusic30wschema.jpgSchéma zapojenia.

 

 

 

 

 

 

© Peter K., 2014