Choď na obsah Choď na menu
 


Tuning ARZ 4604

Nemám rád slovo tuning. Ale už dlho som veľmi nespokojný s tým, že tak hojne rozšírený reproduktor, ako je stredotónový ARZ 460x, je taký nepodarok. Dostal sa ku mne pár týchto nepodarkov ARZ 4604 (r. v. 1986). Ich zvuk, v porovnaní s obyčajným, takmer o 15 rokov starším širokopásmom ARE 467 (r. v. 1972), ma skutočne vydesil... Dá sa s tým niečo urobiť? Dá. Hoci to nie je prevratná zmena, lebo nepremyslenú konštrukciu týchto stredotónových reproduktorov už nezmeníme, ale určité skorigovanie a skultivovanie ich zvuku sa naozaj dosiahnuť dá.

 

Trochu banujem, že som neurobil viac fotiek :-( .

 

arz_stredovy_01.jpgŽiaľ, z celej operácie bolo možné spraviť len záverečné foto - síce ešte pred vmontovaním do kýblika, ale po kompletizácii​ samotného meniča. Ak sa ku mne ešte nejaký exemplár tohto reproduktora dostane na prerábku, nafotím podrobne. Zatiaľ dávam len ako informáciu, že takéto niečo je možné spraviť, a ako potom taký ARZ vyzerá. V pozadí reproduktor ARE 467 (r. v. 1972) ako referenčná vzorka na porovnanie zvuku predtým a potom.

 

Čo je podstata tejto úpravy?

  1. Odstránenie ťažkého a nepriedušného papierového vrchlíka a jeho nahradenie ľahkým, priedušným textilným vrchlíkom.
  2. Prepájkovanie ohybných laniek prívodov cievky tak, aby neobmedzovali pohyb membrány.
  3. Vybratie enormného množstva vaty z kýblika a jej nahradenie vrstvou vatelínu.

 

arz_stredovy_03.jpgARS 1034 s takto upraveným streďákom. Bez škaredého plechového kríža. Nemám to zmerané na grafe, ale keď som mal ARS 1034 pustenú s pôvodným streďákom, nedokázal som pri nej vydržať. Teraz už pri nej vydržať dokážem. Ten zvuk ma už natoľko nenas*era.

 

 

arz_stredovy_02.jpgTakto vyzerá zblízka. Myslím, že okrem zvuku aj vzhľad je kultivovanejš​í.

 

 

 

 

© Peter K., 2014